האם Hyper-v Replicator הוא ה Feature הכי משמעותי ב Windows Server 2012?

התשובה הקצרה היא – "לא". ישנם כול כך הרבה יתרונות ושיפורים ל Windows server 2012 שלא ניתן להכניס לכתבה אחת. המערכת הוכרזה אתמול ב 4/9/2012 וכבר עשרות אלפי משתמשים בעולם הורידו את הגרסה להתנסות. המערכת מחילה שיפורים רבים ומעניינים בתחום הוירטואליזציה והמשכיות עסקית ו Hyper-v Replicator הוא בהחלט תוספת מרעננת אך הפתרון רחוק מלהיות פתרון DRP בסטנדרטים שקיימים היום.

אחד הנושאים הבעייתיים ביותר במכירת Hyper-v לארגונים הוא חוסר בפתרון DRP מובנה ב Hyper-v. לקוחות מחפשים פתרון שיהיה קל ליישום ותחזוקה ושבעת אסון יעבוד ומהר. על מנת לממש פתרון DRP ל Hyper-v הלקוחות היו צריכים למצוא פתרונות יצירתיים כגון כתיבת סקריפטים שמסרבלים את יישום ה DRP ומקשים על התחזוקה או להעביר את שרתי ה Host לתצורה של BFS (Boot From San) שמגדילים את העלות משמעותית (דורש Storage Replication ו Hosts פיזיים זהים באתר מקור ויעד) או פתרונות צד ג'.

Windows Server  2012 מגיע עם מספר יכולות חדשות כגון Hyper-v משופר, File System  חדש (ReFS),  Server Manager משופר ועוד. בתחום ה HA  השיפור המשמעותי הוא Hyper-v Cluster שתומך עד 63 Nodes ועד 4000 VMs.בתחום ה DRP השיפור המשמעותי הוא Hyper-v Replica שמציע פתרון מובנה להתאוששות מאסון. ה Hyper-v Replica מצטרף לשאר היכולות הקיימות במוצר כגון Live Migration להעברת שרתים באופן חם בין Hosts ו Live Storage Migration להגירת מכונות בין Storages ועוד.

Hyper-v Replica הוא מנגנון רפליקציה א-סינכרונית מובנת ב Hyper-v שיודע לשכפל מכונות וירטואליות על גבי WAN בין Hosts ללא צורך בשרתי Hosts זהים או במערכי אחסון זהים עם Storage Replication. הפעולה מתבצעת ע"י שכפול ראשוני ע"י העתקה רגילה של ה VHD משרת המקור ליעד (ניתן לשחזר אותו מגיבוי או להעביר אותו ידנית לאתר היעד), ביצוע Snapshot כול 5 דקות ורפליקציה של ה Snapshot הזה בתצורת Block Level Replication לאתר היעד. הרפליקציה היא לא Real Time וצריך לשים לב שיש איבוד מידע של 5 דקות ויותר בפתרונות מבוססי LAN. כמו כן בפתרון DR לאתר מרוחק על גבי WAN ישנם הפרשים של עד 15 דקות איבוד מידע. הרפליקציה בתצורה א-סינכרונית מאפשרת רפליקציה של נפחים גדולים על קווי תקשורת יחסית איטיים. Hyper-v Replica מאפשר דחיסה ברמה אחת לכן יש לשים לב לרוחב הפס וכמות החומר שרוצים להעביר.

על מנת להפעיל את היכולת הזו ב Hyper-v ישנה אפשרות להגדיר את ה Host ב Hyper-v Settings ובאיזה Port יבצע את הרפליקציה כולל אימות ושימוש בתעבורה מוצפנת – HTTPS. לאחר שה Host הוגדר ניתן לבחור על איזה שרתים רוצים להגן ואיזה כוננים (קבצי VHD). ניתן להגדיר גם שימוש בנקודות התאוששות אופציונאלי (Snapshot) למצב בו נרצה לבצע Fail Over לנקודה אחורה בזמן. ניתן להגדיר עד 15 Snapshots ביום שמבוצעים על שרת המקור ולכן בחלק מהזמן הרפליקציה מתבצעת לאותו חומר פעמיים ויותר.

ניתן לבצע בדיקה לשרתים המרופלקים באתר ה DR בשתי אופנים: בדיקה ללא פגיעה בייצור בה מדליקים את השרת המרופלק ומחברים אותו לרשת נפרדת על מנת שלא יפגע בייצור. בדיקה מלאה מחייבת כיבוי ייזום וידני של  שרת המקור, אז ניתן להפעיל את מנגנון ה Fail Over ששולח את הדלטה האחרונה ליעד, הדלטה מוטמעת ביעד ואז שרת היעד נדלק. ניתן לבצע גם רפליקציה לאחור במידה ורוצים לבצע Fail Back.

חשוב לדאוג בשרת היעד לנפח מתאים למכונות המרופלקות ועוד 50% נוסף לקבציי השינויים והלוגים. בתסריטים בהם בשרתי המקור יש קלסטר מסוג CSV, חשוב לשים לב שבמידה ומבצעים Live Migration לשרת מוגן, השרת יצטרך לבצע סנכרון מחדש מול שרת היעד ל DR, לכן מומלץ לא לבצע Live Migration באופן שוטף לשרתים מוגנים כדי למנוע עומס בדיסק המקומי ובתקשורת. כמו כן גורם לשרת להיות לא ממוגן עד שיסיים את הסנכרון מחדש.

Hyper-v Replica הוא בשורה טובה וחידוש מעניין בתוך Windows Server 2012. להלן יתרונותיו:

 1. פתרון מובנה בתוך Windows Server 2012.
 2. מבצע רפליקציה בהפרשים  של 5 דקות על גבי LAN ו 15 דקות על גבי WAN.
 3. שומר על Consistency של מערכת הפעלה ואפליקציות.
 4. ללא תלות בחומרת ה Hosts וב Storage.
 5. ניתן לחזור אחורה בזמן באתר ה DR באמצעות Snapshots.
 6. עובד על גבי WAN עם דחיסה.
 7. הצפנה על גבי HTTPS – לא דורש VPN.
 8. קלות בתפעול – ישירות מהקונסול של ה Hyper-v.
 9. ללא עלות – מובנה בתוך ה Windows.

אם משווים אותו למוצר ותיק בתחום ה DRP/BCP כגון Double-Take Availability רואים את חסרונות הבאים:

 1. לא עובד עם Storage לכן פחות מתאים לארגונים שיש להם רפליקציה של Storage.
 2. לא פתרון Real Time עם RPO של 5 עד 15 דקות איבוד של נתונים.
 3. מבצע Hyper-v ל Hyper-v בלבד ולא יודע להגן על מערכות אחרות או שרתים פיזיים.
 4. ה Snapshots לחזרה אחורה בזמן מתבצעים בשרת המקור ולכן יוצר תעבורה כפולה לאותו חומר לשרת היעד. כמו כן מעמיס על ה Storage או הדיסקים המקומיים.
 5. בשרת היעד יש להיערך עם דיסק פי 1.5 משרת המקור.
 6. בעת העברת שרתים מוגנים ב Live Migration השרתים יבצעו סנכרון מחדש שיעמיס על תשתית המקור והשרתים לא יהיו מוגנים באותו חלון זמן.
 7. התמיכה ב WAN מוגבלת לרמה אחת של דחיסה ללא Throttling. יש לחשב טוב את רוחב הפס לפני יישום.
 8. ללא מנגנון ניטור או התרעות. יש להפעיל מערכת צד ג' לנושא.
 9. לא ניתן לגבות שרתים מרופלקים באתר יעד כי הדיסקים שלהם "תפוסים".

לסיכום נראה שמיקרוסופט בהחלט ביצעה צעד יפה בהכנסת טכנולוגיית הרפליקציה ל Hyper-v שנותנת מענה יפה ל VMware עם ESXi 5.1 SRM replication. הטכנולוגיה מתאימה בעיקר לארגוני SMB שלא צריכים הגנה ב Real Time, לא משתמשים ב Storage Replication, משתמשים ב Hyper-v בלבד ויש להם אתר משנה עם Hyper-v נוסף. כך ניתן לבצע רפליקציה בין שתי שרתי ה Hyper-v. ארגונים כאלו בד"כ קצרים ברוחב פס לכן יש לשים לב לנפחים שמעוברים על הקו שכן Hyper-v Replica לא מאוד חסכוני בנפחים גדולים.


כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

     

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>