לעבור לענן של Microsoft בלחיצת כפתור

היום סיימתי ניסוי של העברה של שרת מהמעבדה שלי לענן של מיקרוסופט בריפליקציה ללא השבתה ובלחיצת כפתור. אני חייב לציין שממש התלהבתי כי זה עובד נהדר והיכולת הזו תאפשר לכול ארגון להעביר לענן בלחיצת כפתור וללא השבתה שרתים וכמו כן ליצור DRP לענן בקלות.

לאחרונה מיקרוסופט הוסיפה שירות חדש לשירותי הענן שלה – Azure. השירות הוא וירטואליזציה של מכונות לפי דרישה. השירות הזה נקרא IAAS שפירושו (Infrastructure As A Service) ומאפשר באופן יזום יצירה של מכונות וירטואליות על תשתית Hyper-v בענן לכול נושא ועניין. השירות החדש הוא לא חדשני שכן בשנים האחרונות ישנם עשרות אם לא מאות נותני שירות IAAS – מכונות וירטואליות בענן לפי דרישה שהגדול ביניהם היא כמובן Amazon שמובילה את השוק הזה כבר שנים. מה שחדש בשירות של מיקרוסופט הוא הממשק החדשני שכולו מבוסס HTML5 לשליטה וניהול הסביבה הוירטואלית, כמו כן כול התשתית מבוססת Hyper-v.

מיקרוסופט כמו מיקרוסופט, ברגע שמוציאים שירות חדש או מוצר חדש תמיד מספקים סביבה תומכת עם קבוצות דיון, מדריכים כתובים ובוידאו. גם אם הם קצת מאחרים מול שאר המתחרים, מיקרוסופט דואגים להוציא מוצר בשל, יציב, בעל סביבה תומכת וכמובן עם שיווק עוטף מסיבי.

לפני שבוע החלטתי לנסות את השירות החדש של מיקרוסופט לוירטואליזציה בענן. נרשמתי באתר Azure לרישום חינם ל 90 יום. מיד קבלתי אישור לכניסה לפורטל הניהול שבאמצעותו יצרתי מכונה וירטואלית תוך 5 דקות עם חיבור RDP. המהירות של היצירה והעבודה על המכונה הפתיעה אותי לטובה. ניתן ליצור מכונה בשישה Data Center הפזורים בעולם. את שלי יצרתי במערב אירופה (לדעתי בצרפת שכן כאשר פתחתי את גוגול נפתח גוגל צרפת). ניתן ליצור 7 סוגים של מכונות Windows 2008 R2 Data Center , Windows 2012 Server RC , Windows 2008 R2 עם SQL מותקן או 4 סוגים של לינוקסים. כמו כן ניתן להעלות תבניות של VHD לגלריה פרטית וליצור מכונות לפי דרישה.

כמומחה פתרונות רפליקציה והמשכיות עסקית, עניין אותי מאוד לבדוק האם רפליקציה לענן החדש של מיקרוסופט עובדת טוב לכן בצעתי ניסוי רפליקציה עם Double-Take. בניסוי רציתי לבדוק האם ניתן להגן על שרת אירגוני לענן של מיקרוסופט. יצרתי מכונה וירטואלית ב Azure מסוג Windows 2008 R2. יצרתי מכונה זהה נוספת אצלי במעבדה. לשתי המכונות היה שם שונה ו IP שונה. בצעתי התקנה של מספר אפליקציות בשרת המקור אצלי במעבדה. התקנתי Double-Take Agent בשרת המקור ובשרת היעד. התקנתי Logmein Hamachi שהוא שירות VPN של Logmein (ממש מעולה למי שמחפש VPN לסביבות קטנות בחינם). כך יצרתי VPN site to site בין שתי השרתים. הגדרתי job של רפליקציה ב Double-Take מסוג Full Server Replication משרת המקור במעבדה לשרת היעד בענן של מיקרוסופט Azure. ב Job הגדרתי שה IP של שרת היעד ישתנה לסגמנט של מיקרוסופט לאחר Fail Over. נפח שרת המקור הוא 20GB ולקח לו יום שלם לבצע רפליקציה מלאה לשרת היעד על קו של 30MB NGN (Upload של פחות מ 1 MB). בסיום הרפליקציה בצעתי Fail Over לשרת היעד. עבד נהדר! שרת המקור נכבה, שרת היעד ביצע אתחול ועלה זהה לשרת המקור עם IP של סביבת הענן של מיקרוסופט.

מה שהניסוי הזה הוכיח לי שניתן לבצע דיי בקלות הגנה לשרתים באמצעות Double-Take מכול סביבה לענן של מיקרוסופט Azure גם על קוים איטיים. כמו כן ניתן להשתמש באותה טכנולוגיה להעביר שרתים לענן של מיקרוסופט ללא השבתה גם מסביבה פיזית. הענן החדש של מיקרוסופט בהחלט מתפקד נהדר ויכול לספק לקהל הישראלי שרידות והמשכיות עסקית ל Data Center המרשימים של מיקרוסופט בחול. בהחלט מומלץ!


כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

     

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>