פתרונות המשכיות עסקית – Veeam מול Double-Take

כל ארגון מעוניין בפתרון המשכיות עסקית, כזה שיסייע לו לעבור משבר שנגרם מתאונה או אסון לתשתיות המחשוב המרכזיות שלו. ישנם מספר גדול של פתרונות כיום בשוק שפונים לקהלים שונים ולנישות שונות. כמומחה לפתרונות המשכיות עסקית אני נשאל בהרבה פגישות מה ההבדל בין הפתרונות של Veeam לבין הפתרונות של Double-Take. במאמר זה אפרט מהם ההבדלים.

ראשית אפרט למה נבנה ויועד כול מוצר. Veeam, הוא מוצר שנבנה כפתרון גיבוי למערכות VMware או Hyper-v על גבי LAN בעיקר, פתרון לחברות שאין להם Storage או פתרון גיבוי למקרה של תקלה ב Storage מקומי. לעומתו, Double-Take הוא מוצר רפליקציה ב Real Time שמיועד לשכפל שרתים פיזיים ווירטואלים לאתר DR עם קונסול מרכזי לשליטה. הוא תוכנן ומיושם כפתרון BCP לאתר DR.

שתי הפתרונות מבצעים רפליקציה שהיא A Synchronic מה שאומר שה RPO (כמות איבוד המידע) גדול מ 0. הרפליקציה של Veeam היא ברמת Block Level ואין לו אפשרות לשמור על Consistency של המידע בזמן אמת. לכן משתמש ב Snapshots על מנת לצור נקודות בזמן שהם Consistent ומספק למשתמש בזמן Fail Over נקודות בזמן לחזור אליהם בטווחים. ככול שרוצים שהטווחים יהיו קצרים יותר (איבוד המידע – RPO יהיה קצר יותר), יש ליצור יותר Snapshots מה שמעיט משמעותית את שרת המקור. ל Double-Take ישנה טכנולוגיה ייחודית שמספקת רפליקציה שנקראת Real Time Byte Level. המשמעות שלה היא שהיא מבוצעת כול הזמן ב Real Time ולכן ה RPO שמספקת הוא מילי שניות. כמו כן שומרת על Consistency של המידע בזמן אמת ללא שימוש ב Snapshots וללא פגיעה בביצועי שרת המקור.

לשתי המוצרים יש מנגנון Q שאוסף שינויים בשרת המקור לפני שמעביר לשרת היעד. Veeam תמיד שומר את השינויים של ה Q קודם על הדיסק בשרת המקור לפני ששולח לשרת היעד. זה גורם לכתיבה מיותרת על הדיסק והורדת ביצועים משמעותית לשרת המקור. לעומתו, Double-Take משתמש רק ב RAM לצורך ה Q ולכן הביצועים שלו משמעותית יותר טובים וכמו כן, חסכוני במשאבים.

כאשר רוצים פתרון המשכיות עסקית לאתר DRP, רוב הארגונים מעדיפים אתר מרוחק פיזית שאליו מרפלקים את המידע על גבי WAN. ברפליקציה לאתרים מרוחקים על גבי WAN, Veeam מאפשר להגביל את רוחב הפס בשימוש ולא מספק דחיסה לשימוש יעיל בקו ולכן מיועד בעיקר לתשתית LAN. Double-Take מאפשר תזמון לשליטה במהלך היום והלילה ברוחב הפס ושלוש רמות של דחיסה לשימוש יעיל בכול היום בקו. כמו כן, רפליקציה שהיא Byte Level היא הרבה יותר יעילה מרפליקציה שהיא Block Level על גבי פסי תקשורת איטיים.

מרבית הארגונים כיום עובדים עם וירטואליזציה אך ישנם הרבה ארגונים שעדיין מחזיקים שרתים פיזיים בעיקר למערכות הקריטיות ביותר שחשוב שירופלקו לאתר ה DR. Veeam מיועד אך ורק למערכות VMware ו Hyper-v כפתרון לוירטואליזציה בלבד (V2V). Double-Take מספק פתרון רפליקציה לסביבה וירטואלית (V2V) מלא גם ב VMware, גם ב Hyper-v וגם ביניהם. כמו כן מאפשר Geo Cluster ע"י שכפול Node מקלסטר מיקרוסופט קיים או שכפול קלסטר שלם על גבי WAN, שכפול שרת מלא פיזי מול פיזי (P2P), פיזי מול וירטואלי (P2V), רפליקציה רק לאפליקציות רפליקציה לענן ציבורי או מענן ציבורי, רפליקציה ל IMAGE ומיגרציה בין חומרות שונות. למעשה מספק X2X, כל תשתית לכול תשתית.

לסיכום, ארגונים שמחפשים פתרון גיבוי מקומי לוירטואליזציה על גבי LAN  עם שחזור גרנולארי למערכות וירטואליזציה בלבד, כדאי שישתמשו ב Veeam כפתרון. ארגון שמחפש פתרון DRP או BCP או HA לאתר מרוחק מומלץ שישתמש בפתרונות של Double-Take שלמעשה הוא מוצר שתוכנן להמשכיות עסקית, מספק גמישות לכול מערכת X2X , מספק אמינות שהמידע והמערכות אכן יעלו בצד השני מהר ודואג שאיבוד המידע יהיה מנמאלי וקרוב ל 0.


כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

     

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>